ՀՀ ԱԺ նախագահը սեպտեմբերի 1-ին ընդունել է Իրաքի բարձրագույն կրթության եւ գիտական հետազոտությունների նախարար Աբդուլ Ռազզաք ալ Եսսայի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Արա Բաբլոյանը ողջունել է նախարարին եւ պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում եւ հույս հայտնել, որ պատվիրակության այցը կնպաստի հայ-իրաքյան զարգացող հարաբերությունների խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ բոլոր բնագավառներում Իրաքի հետ համագործակցության սերտացումը:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման եւ պատգամավորական բարեկամական խմբերի հարաբերությունների ամրապնդման կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Աշխարհագրական առումով Իրաքը Հայաստանին ամենամոտ արաբական երկիրն է, եւ մեծ է հայ գործարարների հետաքրքրությունը Իրաքի հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցում: Մենք պատրաստ ենք քննարկել տարբեր ոլորտներին առնչվող ներդրումային ծրագրեր եւ փոխադարձաբար բարենպաստ պայմաններ ստեղծել երկու երկրների գործարարների համար»:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ պատրաստ է աջակցել հայ-իրաքյան համագործակցության զարգացմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնության եւ իր բարեմաղթանքներն է հղել Իրաքի խորհրդարանի նախագահին եւ իրաքցի ժողովրդին:
Աբդուլ Ռազզաք ալ Եսսան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ Արա Բաբլոյանին ներկայացրել Իրաքի վերականգնման գործընթացը, Իրաքի եւ Հայաստանի բուհերի ընդհանրություններն ու տարբերությունները: Նախարարը Հայաստանից ստացած իր տպավորություններն է կիսել ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում իրաքցի ուսանողները հնարավորություն եւ ցանկություն կունենան Հայաստանում բարձրագույն կրթություն ստանալու:
Աբդուլ Ռազզաք ալ Եսսան նշել է իրենց հետաքրքրությունը հատկապես Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի, բուհերում միջուկային ֆիզիկայի եւ ռազմական բժշկության ֆակուլտետների հետ կապված: Նախարարը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության դերը եւ հույս հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների կրթության եւ գիտության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովներն այսուհետ կհամագործակցեն:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը նշել է՝ ցանկալի է, որ աշխարհի բոլոր ժողովուրդներն ապրեն խաղաղության մեջ, եւ ռազմական բժիշկներ կրթելու անհրաժեշտություն չծագի:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստ է ֆինանսավորել Հայաստանում երեք իրաքցի ուսանողի կեցությունը, որին ի պատասխան իրաքցի նախարարը խոստացել է կրթաթոշակ տալ հինգ հայ ուսանողի:

On September 1, the RA NA Speaker Ara Babloyan received the members of the delegation led by the Minister of Higher Education and Scientific Research Abdul Razzaq Al-Issa.
Ara Babloyan welcomed the Minister and the members of the delegation in parliament and expressed hope that the visit of the delegation will promote the deepening of the Armenian-Iraqi developing relations.
The RA NA Speaker highlighted the development of the relations with the Arab world and the rapprochement of cooperation with Iraq in all spheres.
Ara Babloyan underlined the importance of the development of inter-parliamentary cooperation and the strengthening of the relations of the parliamentary Friendship Groups.
The RA NA Speaker noted: “In geographical aspect Iraq is the closest country to Armenia, and the Armenian businessmen’s is great in the development of trade-economic relations with Iraq. We are ready to discuss investment programmes concerning different spheres and create mutually favourable conditions for the businessmen of the two countries.” ”
Ara Babloyan has noted that he is ready to support any initiative aimed at the Armenian-Iraqi cooperation and sent his wishes to the parliament and the Iraqi people.
Abdul Razzaq Al-Issa thanked the RA NA Speaker for the reception and presented the restoration process of Iraq and the commonalities and differences of Armenia's higher educational institutions to Ara Babloyan. The Minister shared his impressions received from Armenia with the RA NA Speaker, expressing hope that in future the Iraqi students will have an opportunity and wish for receiving higher education in Armenia.
Abdul Razzaq Al-Issa noted their interest especially connected with American University of Armenia, Faculties of Nuclear Physics and Military Medicine in the higher educational institutions. The Minister emphasized the role of the inter-parliamentary cooperation and expressed hope that the Committees on Education and Science of the parliaments of the two countries will cooperate from now on.
At the end of the meeting Ara Babloyan has stated that it is desirable that all peoples of the world live in peace, and necessity of educating military doctors will not emerge.
Ara Babloyan has noted that the RA National Assembly is ready to finance three Iraqi students' stay in Armenia, and in response to that the Minister of Higher Education and Scientific Research promised to give scholarship to five Armenian students.